| parameter | |
| Overall dimension (L*W*H) | 7500·2050·3000mm |
| Min. ground clearance of front axle | 450mm |
| Min. ground clearance of rear axle | 410mm |
| Wheel track | 1590mm |
| Wheel base | 6120mm |
| Blade width | 3350mm |
| Operating weight | 7450KG |
| Max. swing angle of front axle | 16° |
| Max. turning angle of front wheels | 45° |
| Frame articulation turning angle | 23° |
| Cutter diameter | 1250mm |
| Blade size (L*W*T) | 3350X500X18mm |
| Blade turning angle | 360° |
| Blade ground clearance | 450mm |
| Blade cutting depth | 260mm |
| Blade tilt angle | Front 47° / Rear 5° |
| Blade moving range | Left 550mm / Right 550mm |
| Engine | |
| Model | Yunnei YN48GBZ |
| Emission standard | EUR 2 |
| Rated power | 92KW@2400r/min |
| Transmission system | |
| transmission oil capacity | 70L |
| transmission | Powershift |
| Torque converter | Single-stage, single-phase, three-element 280 |
| Gear shift | 4 forward, 4 reverse |
| Tyre | 16/70-24 |
| Rear axle | Big hub reduction |
| Max. forward speed | 39km/h |
| Max. reverse speed | 29km/h |
| Hydraulic system | |
| Type | Open type hydraulic system |
| System pressure | 16Mpa |
| Fuel tank capacity | 105L |
| Hydraulic oil capacity | 75L |
| Operating system | Multi joystick mechanical control |
With technological innovation, our product configuration and parameters will continue to
change without notice;
if there is any doubt, the specific confirmation of our international trade sales shall prevail;
Of course. Please let us know the specific product model you are interested in and we will immediately send you the latest technical specifications, test reports and our existing certifications (such as CE, RoHS, FCC, etc.) via email.
Yes, we offer professional OEM and ODM services. We have a strong R&D and engineering team. Please provide us with your detailed requirements or design draft, and we will evaluate the feasibility and provide you with a proposal and quotation.
We accept a variety of secure payment methods, including: · T/T (Telegraphic Transfer): This is our most commonly used method. The down payment ratio is a 30% deposit, and the final payment is 70%, payable before shipment. · L/C (Letter of Credit): We accept letters of credit at sight, but they must be issued by a reputable bank.
Our standard production time is approximately 30 days after receiving the deposit. The specific time may vary slightly depending on the order quantity and production schedule. Once the order is confirmed, we will provide you with a precise production schedule.